Marketing v sociálních médiích (2014)

Vysokoškolský předmět vyučovaný v letním semestru 2014 na @stunome Filozofické fakulty UK.

PhDr. Máša Dudziaková

Marketingová ředitelka v Hell.cz, copywriterka Boomerang Publishing a zakladatelka Lovebrand.cz.

Twitter účet Máša Dudziaková Linkedin účet Máša Dudziaková SlideShare účet Máša Dudziaková

Přednášející

PhDr. Martin matez Jindra

Online marketér, podnikatel, majitel obchodů Bastard.cz a Skippy.cz a zakladatel Lovebrand.cz.

Twitter účet Matez Jindra Linkedin účet Martin Jindra SlideShare účet Matez Jindra

Představení předmětu MvSM

Studia nových médií na FF UKMarketing v sociálních médiích - přesně takhle se jmenuje volitelný předmět, který přednášíme v letním semestru 2014 na @stunome (oficiálně na oboru Studia nových médií pod hlavičkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze). O čem tento předmět s Twitter hashtagem #MvSM je? Cílem je především seznámit studijící s marketingovými aspekty sociálních médií a připravit je na pozici social media specialisty, čili osoby, která dokáže vystupovat za značku v sociálních médiích, zvládne připravit strategické dokumenty a vyzná se v daném oboru.

Snahou předmětu je přivést studující spíše k teoretickému pochopení podstaty a fungování sociálních médií, a tak být s nadhledem připraven/a na neustálé změny a aktualizace. Přednášky mají být zajímavé, užitečné a plné diskuse. Chceme také ukázat reálné výzvy a příklady, se kterými jsme se my i naši hosté v praxi setkali, a předvést, jak se s nimi vypořádat.

Od studujících je pak vyžadována pravidelná docházka, aktivita v hodině, vlastní podněty a nápady a také domácí příprava. Celosemestrálním úkolem je připravit strategii působení vybrané značky v sociálních médiích.

Plán přednášek

  1. 18. 2. Socializujeme se - úvodní hodina
  2. 25. 2. Kolik sítí znáš, tolikrát jsi člověkem - typologie sociálních médií
  3. 4. 3. Stará dobrá nová média - stará vs. nová média
  4. 11. 3. Moje značka - brand v sociálních médiích
  5. 18. 3. Jak o tom přemýšlet - konkrétní strategie brandu
  6. 25. 3. Jak to změřit - cíle, měření a monitoring působení v sociálních médií
  7. 1. 4. Co tam dávat - tvorba obsahu
  8. 8. 4. Co furt máte s tím Facebookem - Facebook jako sociální médium No. 1
  9. 15. 4. Ani Facebook není zadarmo - placené reklamní formáty napříč sociálními médii
  10. 22. 4. Jak prodávat - komerční sféra v sociálních médiích (host)
  11. 29. 4. Co získají neziskovky - neziskový sektor v sociálních médiích (Jan Böhm)
  12. 6. 5. Ve službách politiky - politický marketing a krizová komunikace (Marek Prchal)
  13. 13. 5. Ukažte se! - Prezentace projektů


2) Kolik sítí znáš, tolikrát jsi člověk - typologie SM

Abychom si všichni srovnali základní znalosti, definovali jsme si pojem "sociální médium" jako zastřešující pro další různé služby nebo aplikace. Sociální média tedy dělíme například na blogy, mikroblogy, diskusní fóra, sociální sítě, LBS, nástroje pro sdílení multimédií a další. Takže řeč byla především o Facebooku, Twitteru, Instagramu, Pinterestu, Tumbleru, Google+, LinkedInu, Slideshare aj. službách a o tom, jak je možné je marketingově využít.

Aktivní marketing v ruzných sociálních médiích

3) Stará dobrá nová média - evoluce komunikace

O evoluci komunikace, od interpersonální, přes masovou až po síťovou komunikaci skrze nová sociální média. Vin Crosbie a jeho triáda komunikace, Clay Shirky a pět komunikačních revolucí, Clara Shih a čtyři revoluce v obchodní sféře a rozdíl mezi pojmy Web 2.0 a Social Media. Důležitým závěrem je porozumění, že nový model komunikace není nijak revoluční, spíše doplňuje starší typy. Revoluční je tento nový prostor pro marketing, který musí k lidem (kteří zůstávají stále stejní) přistupovat jinak než v masových médiích.

4) Značka v sociálních médiích

O tom, co je to vůbec značka, že nejde jenom o logo, ale o komplexní ztvárnění značky (od loga, přes slogan až po maskoty), o funkčním a emočně-symbolickém významu značky, o hodnotě značky (povědomí, asociace, loajalita) a o strategickém řízení značky. Dále pak o novém mediálním prostředí sociálních médiích a jak se tímto ohledem musí proměnit marketing. Značka by v SM měla budovat komunity, vytvářet obsah, komunikovat a naslouchat.

5) Sepsání strategie pro SM

Na této hodině jsme se podrobněji bavili o výstupu z celého předmětu. Studující mají totiž za úkol sepsat strategii působení vybrané značky v sociálních médiích. Jaké má strategie potažmo značka cíle, pro koho je určena, jaký je aktuální stav brandu, jak si vede konkurence, jaké jsou příležitosti pro daný brand a obor a pak všechny možné sítě od Facebooku až po Pinterest, informace o nástrojích pro správu SM, rozdělení rolí, monitoring, vyhodnocování cílů, krizová komunikace atd... To všechno by měla správně sepsaná strategie obsahovat.

7) Cíle, metriky a monitoring v SM

O tom, že, než se značka pustí do vod sociálních médií, musí si stanovit nějaké důvody a cíle. Tyto cíle se naplňují skrze konkrétní marketingové taktiky, přičemž jejich průběh je sledován a vyhodnocován metrikami základními či takovými, které ukazují na výkon (KPI) a efektivnost (ROI). Dále pak o tom, jaké jsou konkrétní metriky pro jednotlivá socmédia a jak provádět buzz monitoring. Nakonec pak představení výzkumu ohledně obousměrné vazby sociálních médií pro české mobilní operátory.

8) Facebook = social medium numero uno

Facebook je světovou i českou největší sociální sítí, a tak jsme mu věnovali celou jednu přednášku, abychom se podívali na všechna možná nastavení ve smyslu neplacené prezentace značky. Jak na nastavení a správu Stránek, jak pracovat s příspěvky a co je všechno možné publikovat, co je to EdgeRank, jak na akvizici fanoušků, aplikace a taky jak správně na Facebooku soutěžit.

9) Placené reklamy na Facebooku a jinde v SM

Z Facebooku se stává především výborná reklamní síť, která umožňuje skvělé cílení a navíc úspěšně pracuje s novým buzzwordovým fenoménem nativní reklamy. Proto jsme se na závěr vlastního cyklu přednášek zaměřili na to, jak efektivně utrácet peníze za reklamu na Facebooku a jinde. Bavili jsme se tak o různých formátech reklamy (v pravém sloupci a newsfeedu), o zaniklých sponzorovaných příbězích, o promovaných příspěvcích a o různých specialitkách. Dále pak o způsobech cílení vč. pokročilých možností v podobě (website) custom audiences a looklike audiences, o způsobech naceňování a o správě kampaní.

Kromě Facebooku jsme se krátce podívali i na možnosti, které přináší Google skrze AdWords, řeč tedy byla hlavně o remarketingu v síti Google Display Network a o video-kampaních na YouTube. Twitter umožňuje pouze promované tweety, účty anebo trendy, podobně umí promovat foursquare vaše venue. Závěr patřil termínu "nativní reklama".